Úvod do Test Analýzy
Test analýza je nejdůležitější částí celého testovacího procesu. To, jaké testy vytvoříte má zásadní vliv na množství nalezených chyb i na množství času stráveného testováním. Pokud zvolíte ty správné testovací scénáře, dokážete najít větší množství chyb za kratší čas. Díky tomu ušetříte sobě čas i práci a klientovi čas a peníze.
Pokud s test analýzou teprve začínáte, nejspíše si pokládáte otázky jako například kde začít, jak všechny testy stihnout napsat v daném čase, zda jste nenapsali testů moc anebo naopak málo.
Společně se podíváme na základy test analýzy, které vám ve vašich začátcích pomohou získat potřebnou jistotu, že to, co děláte, děláte správně.
Jedním z hlavních úkolů test analytika je dostat se k co největšímu množství informací, které jsou relevantní k danému projektu. Souhrnu těchto informací říkáme testovací báze. Do testovací báze patří například: funkční požadavky, technická specifikace, akceptační kritéria, produktová rizika, definition of done a definition of ready, uživatelské případy (user stories), případy užití (use cases), odsouhlasené návrhy designu, seznam změnových požadavků, a další různé dokumenty, se kterými se můžete setkat v rámci testovaného projektu.
Nejčastější problém, se kterým se na projektech mnohdy potýkáme, je neúplné nebo žádné zadání. První vaší výzvou bude dostat se ke všem potřebným informacím. Nebojte se oslovit Product Ownera, Business analytika, vývojáře nebo i své testerské kolegy. Neexistuje nic, jako jsou hloupé otázky. Pokud vám něco není jasné, určitě se zeptejte. I o tom je práce testera.
Existují však techniky, které vám pomohou vytvořit efektivní sadu testů i v případě chybějící dokumentace.
Tip: Shromážděte si odkazy na všechna relevantní úložiště dokumentů na jednom místě, například na své vlastní stránce na Confluence. Díky tomu nebudete muset dokumenty hledat a budete mít zajištěno, že se na daném uložišti dostanete vždy k aktuální verzi dokumentu.